Kopasz paróka készítéséhez használatos alapanyag. Normál és matt változatban kapható.
Négy lehetőség van a kopasz fej elkészítésére.
1. A legöregebb a Leder Glatze. Ezt természetes bőrből alakították ki a fejen.
2. Glatze szappanból. Kernseife=színszappanból készítették. A szappan rétegeket addig tették egymásra, míg a végére elérték a kopasz paróka hatását.
3. Gumi paróka. Ezt azóta tudjuk elkészíteni, amióta létezik az a technika, hogy a gumit képesek elővulkanizálni és ammónia hozzáadásával folyékonyan tartani. Ha az ammónia elpárolog, a gumitej megkeményedik. Az ammónia akadályozza meg a vulkanizálás lezáródását. A gumiparóka elkészítésénél a legfonotsabb a szélek elvékonyítása, ugyanis azt utólag nem lehet vékonyítani. (Ha a gumiparókát pl. a homlokon ollóval elvágjuk, olyan lesz mint egy úszósapka. A széle látható lesz.) Az elkészített glatzan parókát hagyjuk a porcelán fejen legalább 24 órát száradni. Bár, már 6-7 óra után levehető, de akkor még mindig sok oldószer fog elpárologni belőle, ami kellemetlen lehet a viselőjének. A glatzan parókának szagtalannak kell lennie, amikor elkészült.
4. Kb 30 éve fejlesztették ki a Kunststoff=műanyag parókát. Ez az anyag szintetikus kaucsuk, ami nagyon éghető. (A latex ezzel szemben egyáltalán nem az.) A műanyag egy oldószerben van feloldva és ez tartja folyékony állapotban. A Kunststoff az oldószer párolgása után fog megkeményedni, és nyeri el a megfelelő formáját. A gumiparókánál az ammónia párolgása után történik mindez. Mivel a Kunststoff oldószerben van, ezért száradás után a széleket el lehet vékonyítani, pl acetonnal.
A kopasz parókátz 3 különböző fejen lehet elkészíteni:
1. Egy magas polírozású fémfejen.
2. Porcelán fejen. Ez azért fekete, hogy lássuk hová húzzuk a csíkokat.
3. Speciális műanyag fejen. Ennek a fejnek ellen kell állni a kopasz parókában lévő oldószernek.
Ha a színházak saját részre készítenek kopasz parókát, akkor ajánlott a rétegek közé piros, fehér és sárga színt is keverni. Ezzel érhető el, hogy a paróka minél jobban hasonlítson a természetes bőr színéhez. Ugyanez vonatkozik a habból készült dolgokra is.
A természetes bőrnek van egy meleg kisugárzása, amit ha bármivel eltakarunk (pl. haborr), akkor a sminkelés során ezen a területen nem érünk el olyan természetes hatást, mint a bőr többi részénél. Ez különösen megmutatkozik az érzékeny kamerák előtt.
A glatzanból nagyon élethű, nagy kiterjedésű sebet is lehet készíteni.
VIGYÁZAT TŰZVESZÉLYES!!!!!
Egy fém edénybe vizet öntünk majdnem tele. Majd nagyon óvatosan, lassan és közelről glatzant öntünk bele. Mivel a glatzan fajsúlya könnyebb a víznél, ezért úszni fog a felszínén. Gyufát dobunk rá és meggyújtjuk. Hagyjuk röviden égni, majd egy ronggyal letakarjuk, hogy megállítsuk az égést. Egy hosszabb fémmel kiemeljük a fóliát. Száradás után fel lehet ragasztania combra, vagy bármely tetsrészre. Mivel már eleve vannak rajta fekete égési nyomok,a sminkelés után nagyon élethű eredményt kapunk.
Kiszerelés: 500 ml